εχω φαει ριξιμο απο φιλους και γνωστους που εχουν παει σε αλλο - μη φιλο μη γνωστο - μηχανικο

εχω φαει το τρελο ριξιμο απο συγγενεις οι οποιοι θελουν να τα κανω τσαμπα και μολις λεω τιμες και προκαταβολες, το παιζουν θιγμενοι και πηγαινουν σε αλλους μηχανικους και πληρωνουν απο 2 εως 5 φορες παραπανω.

εχω φαει ριξιμο απο συναδελφους που στελνω, στελνω, στελνω, και εκεινοι τα στελνουν αλλου γιατι εγω δεν τα μοιραζομαι μαζι τους (ουτε ομως ζηταω απο αυτα που στελνω)

εχω φαει ριξιμο απο πελατες που πηραν σχεδια και φωτορεαλιστικα και πηγαν σε αδειακια να τα φτιαξει στο αρπα κολα και να βγαλει αδεια με 50% εκπτωση στις ελαχιστες που εγω ζητησα ολοκληρες.

και τι εγινε? τιποτα δεν εγινε. Αν στο ισοζυγιο εισαι οκ, αν εχεις τους πελατες που θελεις, αν βγαζεις καλα λεφτα, αν κοιτας τον εαυτο σου στον καθρεπτη και χαμογελας αντι να ριχνεις μουτζες, στα παλια σου τα παπουτσακια οι μαγκιες του καθενος.

αρεστοι και σωστοι για ολους δεν μπορουμε να ειμαστε. εγω εχω δει οτι σε πολλους ειμαι και αντιπαθητικος. τι να κανουμε? η ζωη ειναι μικρη για να σκεφτομαστε τα "ριξιματα" που μας κανουν, οχι μονο στη δουλεια αλλα παντου. το πολυ πολυ, να βαλεις καμμια φωνη ή να "τιμωρησεις" κανεναν αν βρεις την ευκαιρια, για να μην επαναληφθει το φαινομενο και σε νομιζουν και για αγαθο.

προσφατε σε συναδελφο αλλης ειδικοτητας που με κρεμασε 2 φορες μεσα στο 2008 για δουλειες των 5000 ευρω συνολικα και εκτεθηκα σε πελατη, του εστειλα λεπτομερειες εργου αξιας για αυτον τουλαχιστον 20.000 με σημειωμα που ελεγε "μην ζοριστεις να μου δωσεις προσφορα, το εδωσα ηδη αλλου". Το τι παρακαλητο και συγγνωμη επεσε...αλλα ο θεουλης αγαπαει τον κλεφτη, αγαπαει και τον νοικοκυρη.

καμμια σημασια μην δινεις στα ριξιματα, παρα μονο σε αυτα που μπορει να εφταιξες κι εσυ - και σιγουρα θα υπαρξουν και τετοια.